Klub Generałów

Odszedł na wieczna wartę…

W  dniu 20 października 2024 roku zmarł gen. dyw. Bolesław Izydorczyk.

         

Bolesław Izydorczyk urodził się 9 października 1943 roku w Łodzi. W latach 1962-1963 pełnił zasadniczą służbę wojskową w 6. Szkolnym Pułku Samochodowym. Od lipca 1963 roku słuchacz Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej, a po jej ukończeniu (1968) pomocnik dowódcy kompanii d.s. technicznych w 1 Pułku Zabezpieczenia. Na tym stanowisku mianowany na porucznika (1969).
           W okresie 1970-1974 pracował w Zespole Operacyjno-Organizacyjnym Służb Technicznych MON, jako pomocnik szefa oddziału  (1972 – kapitan). W roku 1974 skierowany jako tłumacz do Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sił Pokojowych ONZ. Przez cztery lata (1974-1978) był starszym oficerem Oddziału Operacyjno – Szkoleniowego Sztabu Służb Technicznych. W roku 1976 mianowany majorem. Od 1978 roku oficer Zarządu Sztabu Generalnego WP.
Po ukończeniu Wojskowej Akademii Dyplomatycznej w Moskwie (1980) przez pół roku pełnił służbę poza wojskiem. W okresie 1980-1982 starszy oficer w Zarządzie II SG WP. Od 1980 podpułkownik, a przez dwa lata zastępca attachè przy Ambasadzie PRL w Waszyngtonie. Następnie – do roku 1989 pełnił służbę w Zarządzie II Wywiadu jako starszy oficer, szef wydziału i szef oddziału. W 1986 awansowany na pułkownika. W latach 1989 – 1990 szef grupy obserwatorów wojskowych misji Organizacji Narodów Zjednoczonych UNTAG w Namibii. Po powrocie do kraju był szefem oddziału w Zarządzie II SG WP. Od lipca 1990 roku zastępca szefa Zarządu Wojskowych Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego WP. W roku 1991 wyznaczony na stanowisko szefa Zarządu Wywiadu Szefostwa Wojskowych Służb Informacyjnych. Od 1992 roku generał brygady. W okresie 1992 – 1994 szef Wojskowych Służb Informacyjnych, a po reorganizacji wojskowych służb specjalnych – szef Biura MON d.s. Służb Informacyjnych. Przez kolejne lata (1994-1995) attachè obrony, wojskowy, morski i lotniczy w USA, a przez kolejne dwa lata w Kanadzie. Kierował grupą obserwatorów wojskowych misji ONZ UNMOT w Tadżykistanie (1997-1998)  za co został wyróżniony przez Sekretarza Generalnego ONZ. Następnie pełnił funkcję radcy w Gabinecie Ministra Obrony Narodowej. Od 1999 r. na stanowisku szefa Generalnego Zarządu Rozpoznania Wojskowego Sztabu Generalnego WP. W tym samym roku mianowany generałem dywizji.
W roku 2000 został dyrektorem Zespołu Koordynacji Przedsięwzięć Partnerstwa dla Pokoju w europejskiej kwaterze NATAO w Mons.
          Był jednym z najwybitniejszych generałów ostatnich lat, o rozległej wiedzy wojskowej i międzynarodowym autorytecie. Uhonorowany m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
          Po zakończeniu służby wojskowej aktywnie włączył się w działalność społeczną w wielu stowarzyszeniach m.in. w Stowarzyszeniu Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Klubie Generałów i Admirałów RP.
          Uroczystości pogrzebowe generała Izydorczyka odbyły się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w dniu 28 października 2024 roku. Wzięła w nich udział wojskowa asysta honorowa w składzie: kompania honorowa, orkiestra oraz posterunek honorowy.
          W uroczystościach oprócz rodziny zmarłego uczestniczyli licznie zebrani koledzy żołnierskiej służby oraz przedstawiciele naszego stowarzyszenia, generałowie: Władysław Saczonek, Marek Dukaczewski, Tadeusz Bałachowicz, Zdzisław Graczyk, Witold Cieślewski, Marek Oleksiak i Andrzej Lewandowski.
Członkowie Klubu zaciągnęli wartę honorową przy trumnie zmarłego kolegi.
Podczas uroczystości w Domu pogrzebowym drogę życiową Generała przypomniał mistrz ceremonii, a następnie głos zabrał m.in. Sekretarz Generalny Związku Żołnierzy Wojska Polskiego pułkownik Henryk Budzyński.
         W dalszej części uroczystości trumna z ciałem zmarłego została odprowadzona na miejsce wiecznego spoczynku. 

Żegnaj Drogi Przyjacielu! Cześć Twojej Pamięci!