Klub Generałów

Bohaterów Monte Casino – pamiętamy.

W dniu 18 maja w Warszawie odbyły się obchody 77 rocznicy Bitwy o Monte Cassino, która należała do jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej. W walkach brali udział żołnierze 2-go Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa. Wykazali się oni niebywałym męstwem, odwagą i bohaterstwem. To Polacy zdobyli wzgórze Monte Cassino, co otworzyło aliantom drogę na Rzym.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych, reprezentanci misji wojskowych akredytowanych w Polsce, przedstawiciele Instytucji Centralnych MON i MSWiA. Gościem specjalnym był kpt. Władysław Dąbrowski, jeden z ostatnich żyjących weteranów armii  Andersa. Licznie reprezentowana była młodzież szkół warszawskich.
Klub Generałów i Admirałów RP reprezentowała delegacja w składzie Prezes Klubu gen. dyw. Jerzy Słowiński oraz gen. bryg Stanisław Filipiak i gen. bryg. Władysław Skrzypek. Podczas uroczystości delegacja złożyła u podnóża pomnika wieniec w barwach narodowych.

Pomnik Bitwy o Monte Cassino jest zlokalizowany na skraju Ogrodu Krasińskich, pomiędzy ul. Bohaterów Getta a ul. Gen. Władysława Andersa, na tyłach Państwowego Muzeum Archeologicznego („Arsenał”).Pomnik odsłonięty został 30 maja 1999 roku przez Irenę Anders – wdowę po generale Władysławie Andersie, w ramach obchodów 55. rocznicy bitwy. Monument wykonany jest z żelbetu pokrytego białym marmurem Bianco Carrara i przedstawia bezgłową Nike ze śladami walk i okaleczenia, w formie dwunastometrowej kolumny. W podstawie pomnika widać wzgórze przykryte całunem, a na dwumetrowym cokole umieszczono urnę z prochami bohaterów bitwy. Na urnie widnieje Krzyż Monte Cassino, a na cokole wyrzeźbiono godła polskich jednostek biorących udział w bitwie. Nieopodal pomnika znajduje się tablica z wizerunkiem gen. Władysława Andersa dowódcy 2 Korpusu Polskiego, na której widnieje napis:

„Dnia 18 maja 1944 roku w krwawej bitwie narodów
o Monte Cassino, 2 Korpus Polski
 generała broni
Władysława Andersa przełamał Linię Gustawa i
otworzył armiom aliantów drogę na Rzym”
.

___________________

Obszerna informacja na temat przebiegu bitwy opracowana przez
gen. bryg. dr Władysława Skrzypka została zamieszczona w dziale
„Opinie, poglądy, publikacje” pod poz. 2021/7.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: 2021