Klub Generałów

Czerwiec – Wizyta w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych Ustka.

Zgodnie z „Planem zasadniczych zamierzeń na rok 2014” grupa członków Klubu Generałów WP na czele z zastępcą prezesa gen. bryg. dr Andrzejem Lewandowskim wraz z przedstawicielami zaprzyjaźnionego koła nr 36 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego (na czele z prezesem płk dypl. Andrzejem Szerszyńskim) złożyła w dniach 23-26.06. 2014 roku wizytę w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych Ustka.
W przedsięwzięciu tym uczestniczył również członek oddziału terenowego Klubu Generałów WP w Bydgoszczy gen. bryg. Zenon Werner.

W dniach 24 i 25 czerwca mieliśmy okazję obserwować rakietowe strzelania  bojowe 8 i 4 pułku przeciwlotniczego, a także strzelania artyleryjsko-rakietowe 6 BDS oraz 1 BSP. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem kunsztu bojowego i uzyskanych wyników strzelań  do trudnych celów powietrznych (typu SRCP czy ICP).
Niezwykle interesujące było także zwiedzanie bazy szkoleniowej  Centrum Szkolenia MW. Koledzy generałowie z dużym uznaniem wyrażali się o przedstawionych formach i metodach szkolenia specjalistów MW, zwłaszcza nawigatorów i operatorów uzbrojenia okrętów, jak również o urządzeniach technicznych zabezpieczających proces tego szkolenia.

Podczas pobytu na poligonie tradycyjnie złożyliśmy wiązanki kwiatów pod pomnikiem żołnierzy 66 pułku przeciwlotniczego, którzy zginęli w katastrofie kolejowej w Pile w dniu 19 maja 1988 roku. Zapaliliśmy także znicze pod tablicami ulic i placów upamiętniających generałów: Tadeusza Obronieckiego, Tadeusza Jauera, Stanisława Czepielika oraz pułkownika Władysława Owsianego.

Mieliśmy także okazje do przeprowadzenia wielu ciekawych rozmów z kadrą Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Inspektoratu Rodzajów Sił Zbrojnych oraz z kadrą jednostek przebywających na poligonie. Dzieliliśmy się z nimi doświadczeniami z czasów naszej służby wojskowej, a także zapoznawaliśmy się z najnowszymi rozwiązaniami organizacyjnymi i technicznymi.

Złożyliśmy też wizytę  burmistrzowi miasta Ustki, byłemu wieloletniego komendantowi usteckiego poligonu płk dr Janowi Olechowi. Wraz z nim mieliśmy okazję odwiedzić najstarszą część Ustki, która – dzięki aktywnym działaniom burmistrza – zmieniła się w ostatnich latach w piękną dzielnicę  domków rybackich ( cudnie zrewitalizowanych). Podziwialiśmy też wiele innych nowoczesnych obiektów, w tym kładkę (most zwodzony) u ujścia rzeki Słupia, łączącą obydwie części miasta.

Wizyta pozostawiła w nas niezapomniane wrażenia tym bardziej, że dopisała  pogoda,  stwarzając wspaniałe warunki do obserwacji strzelań oraz pełnej realizacji pozostałych zamierzeń.