Klub Generałów

Wrzesień – XXII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.

2 września 2014 roku członkowie Klubu Generałów WP odwiedzili XXII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. W wizycie tej uczestniczyło 25 członków klubu.
W XXII edycji MSPO wzięło udział niemal 500 wystawców z 27 krajów całego świata, którzy byli zgromadzeni na powierzchni 25 000 metrów kwadratowych. Wśród nich było ponad 200 firm zagranicznych, w tym reprezentanci takich krajów jak Francja, Włochy, Hiszpania, Kanada, Turcja, Szwecja, Belgia, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Czechy, Izrael i USA.

Podczas naszej wizyty mieliśmy niepowtarzalną okazję, by zapoznać się z najnowocześniejszym sprzętem oraz innowacyjnymi technologiami sektora obronnego. Obejrzeliśmy sprzęt i wyposażenie obejmujące wszystkie segmenty produkcji wojskowej, w tym sprzęt wojsk inżynieryjnych, artyleryjskie i rakietowe systemy przeciwlotnicze, systemy rozpoznania oraz sprzęt logistyki.

Niezwykle ciekawą była wystawa Sił Zbrojnych RP, organizowana przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych przy współudziale Wojsk Lądowych i Żandarmerii Wojskowej.

Podczas zwiedzania stoisk wystawowych odwiedziliśmy m.in. wystawy organizowane przez PIT-RADWAR S.A., HSW, MBDA, MESKO S.A. oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu.

W tym ostatnim odbyła się szczególna uroczystość, mianowicie został nadany tytuł „Honorowego członka Klubu Generałów Wojska Polskiego” Prezesowi Zarządu, Dyrektorowi Generalnemu WZU pułkownikowi rezerwy Zdzisławowi Juchaczowi. Z tej okazji szef naszej klubowej delegacji gen. bryg. w st. sp. Andrzej Lewandowski wręczył prezesowi Juchaczowi uchwałę Rady Klubu oraz okolicznościowy upominek (emblemat klubu).

Na zakończenie naszej wizyty w Kielcach odbyło się spotkanie z prezesem Targów Kielce dr Andrzejem Mochoniem, który w swoim wystąpieniu podkreślił mi. rolę obecnych członków klubu w tworzeniu tej szczególnej dla wyposażenia sił zbrojnych imprezy, jaką jest Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Wszyscy nasi członkowie na początku lat 90. wspierali inicjatywę powstania MSPO, a później wielu z nich uczestniczyło w pracach Rady Programowej oraz innych komitetów i grup roboczych, walnie przyczyniając się do tego, czym są targi obecnie.

Generał Lewandowski z kolei podziękował prezesowi Targów- honorowemu członkowi Klubu Generałów, za podejmowanie  inicjatyw zmierzających  do utrzymania wysokiej rangi MSPO – największego przedsięwzięcia tego typu w Europie środkowowschodniej.