Klub Generałów

Wizyta na XXIII MSPO – wrzesień 2015 r.

Zgodnie z planem zamierzeń Klubu Generałów WP w dniu 2 września 2015 roku grupa ok. 40 członków klubu zwiedziła  XXIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.

Tegoroczna edycja MSPO to niemal 580 wystawców z 28 krajów całego świata. Na targach najliczniej reprezentowani  byli wystawcy z Polski (299), USA (46), Niemiec (35), Francji (22), Wielkiej Brytanii (18), i Norwegii (15).  Były obecne najbardziej znane koncerny zbrojeniowe m. in.: Lockheed Martin, Boeing, BAE Systems, Raytheon, General Dynamics, MBDA i inne.
Podczas naszej wizyty mieliśmy niepowtarzalną okazję, by zapoznać się z najnowocześniejszym sprzętem oraz innowacyjnymi technologiami sektora zbrojeniowego. Obejrzeliśmy  sprzęt i wyposażenie obejmujące wszystkie segmenty produkcji wojskowej, w tym śmigłowce uzbrojone i transportowe, bezpilotowe statki powietrzne różnych typów, czołgi i transportery opancerzone,  sprzęt wojsk inżynieryjnych, artyleryjskie i rakietowe systemy przeciwlotnicze, systemy rozpoznania i sprzęt logistyczny.
Niezwykle ciekawą była wystawa Sił Zbrojnych RP, organizowana przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych przy współudziale Wojsk Lądowych i Żandarmerii Wojskowej.
Podczas zwiedzania stoisk wystawowych odwiedziliśmy m.in. wystawy organizowane po raz pierwszy w tym roku przez Polską Grupę Zbrojeniową, w tym m.in.: firmy : PITRADWAR, HSV, MBDA, MESKO i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu.

Na zakończenie naszej wizyty odbyło się spotkanie z prezesem Targów Kielce panem dr Andrzejem Mochoniem, na którym prezes klubu gen. bryg. pil. Roman Harmoza podziękował gospodarzowi za miłe przyjęcie naszej grupy i stworzenie nam komfortowych warunków do zwiedzenia wystawy, a także wręczył mu skromny upominek książkowy i zaprosił go do udziału w obchodach  XX- lecia klubu w przyszłym roku. Prezes Mochon podziękował  za udział generałów w MSPO  oraz za zaproszenie na jubileusz  stowarzyszenia. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę obecnych członków klubu, którzy na początku lat 90. wspierali inicjatywę powstania MSPO, a później – uczestnicząc  w pracach różnego rodzaju komitetów i grup związanych z  organizacją imprezy – działali na rzecz jej rozwoju.
Spotkanie przebiegło w niezwykle ciepłej atmosferze.