W roku bieżącym, po dwóch latach przerwy wywołanych pandemią COVID-19 odwiedziliśmy ponownie Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Tegoroczna XXX. (jubileuszowa) edycja targów miała szczególny charakter. Stanowiła bowiem okazję do podsumowania 30 lat działalności imprezy oraz uwypuklenia jej osiągnięć, a także roli jaką pełni w procesie wyposażenia i modernizacji naszych sił zbrojnych.
Wzięliśmy w niej udział w dwóch etapach:
- delegacja Klubu (generałowie: Władysław Saczonek, Józef Flis i Janusz Lalka) uczestniczyła w dniu 6.09. br. w uroczystym otwarciu targów i innych przedsięwzięciach towarzyszących;
- zasadnicza grupa członków Klubu zwiedziła targi w dniu 7.09. br.
Na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej nie zabrakło najnowocześniejszych rozwiązań i technologicznych nowinek. Wystawcy prezentowali sprzęt wojsk pancernych i zmechanizowanych wśród nich czołgi, w tym amerykański czołg ABRAMS M1 A2, który cieszył się szczególnym zainteresowaniem, ze względu na to, że ma on wejść na wyposażenie Wojska Polskiego.
Przedstawiono także wiele modułowych pojazdów opancerzonych i wozów bojowych oraz zestawów artyleryjskich i rakietowych.
Zaprezentowały się firmy oferujące śmigłowce bojowe oraz bezzałogowe statki powietrzne, wśród nich turecki BAYRAKTAR TB2 (taki, jaki zakupiło polskie społeczeństwo i przekazało w darze dla sił zbrojnych Ukrainy).
Pokazano również uzbrojenie i sprzęt sił powietrznych oraz Marynarki Wojennej. Ponadto prezentowane były: sprzęt i wyposażenie wojsk chemicznych, autonomiczne systemy wspomagania pola walki, zautomatyzowane systemy wsparcia dowodzenia i kierowania ogniem, sprzęt łączności, radio i optoelektroniczny.
Nie zabrakło też firm oferujących sprzęt i wyposażenie zabezpieczenia logistycznego, obejmującego systemy transportowe, medyczne, materiałowe i techniczne.
Targi – jak zwykle – były okazję do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi oraz wymiany doświadczeń w zakresie wyposażenia i użytkowania uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego.